2 lutego 2015

Biżuteria męska Myśląc o biżuterii mamy na myśli zazwyczaj kobiety, tym czasem nawet panowie lubią założyć coś ozdobnego. Panowie mają w tej kwestii mniejsze pole do popisu, ponieważ biżuteria w większej części skierowana jest dla pań, ale mogą wybierać między łańcuszkami, bransoletkami czy zegarkami. Ostatnio dużym powodzeniem cieszą się także sygnety, czyli pierścienie o charakterystycznym wypełnieniu. Zazwyczaj wykonane są na bazie złota i są także niezwykle masywne. Ten rodzaj biżuterii przywędrował do polski z ameryki gdzie każda osoba związana ze sportem posiadała taki gadżet. Biżuteria przeznaczona dla panów w przeciwieństwie do tej damskiej jest delikatniejsza i zazwyczaj złota. Panowie cenią sobie szykowne bransoletki oraz łańcuszki. Nie możemy pominąć także zegarków, które nie rzadko pełnią funkcje biżuterii. Zegarki te dzieli na typowo sportowe oraz eleganckie wykonane nie rzadko na drogiej bransolecie pozłacanej lub posrebrzanej. W biżuteria męska jest dość specyficzna jednak zajmuje wysoką pozycje na rynku jubilerskim i jest dość droga.

27 stycznia 2015

Biżuteria Biżuteria towarzyszy nam od tysięcy lat, czym tak naprawdę jest? Samo słowo nazwę zawdzięcza językowi francuskiemu i w dosłownym znaczeniu oznacza klejnot. Biżuterią, więc będziemy nazywać drobny przedmiot jubilerski, który służy do ozdoby naszego ciała. Cechą charakterystyczną biżuterii jest artystyczne wykonaniem, kobiety najbardziej zachwyca biżuteria niestandardowa z pełnym przepychem. Biżuterię zazwyczaj wykonuje się z drogiego kruszywa, czyli srebra lub złota, ale mianem tym możemy określać też przedmiot dekoracyjny wykonany z niklu, drewna w zasadzie wszystko, co służy dekoracji nas samych. Według naukowców pierwszym rodzajem biżuterii, jaki był nam znany były muszle. Pradawni ludzie dziurawili je i zawieszali na szyjach, jako ozdoby. Biżuteria spełnia kilka ważnych funkcji, czyli po pierwsze służy, jako dekoracja naszego ciała, może być ozdobą stroju lub amuletem noszonym na szczęście. Obecnie biżuterie noszą przede wszystkim kobiety. Dzięki rozwojowi techniki wcale nie muszą wyrzucać dużych sum na kupno biżuterii mogą wybrać tańszą opcje sztucznych dekoracji.

17 stycznia 2015

Biżuteria sportowa Celem noszenia biżuterii jest ozdoba ciała, niekiedy pełni ona jeszcze dodatkowe funkcje. Biżuteria może upamiętniać jakieś ważne wydarzenia sportowe lub polityczne. Odmianą biżuterii jest biżuteria sportowa, w tym wypadku chodzi przede wszystkim o medale. Medal to nie dużych rozmiarów biżuteria wykonana ze złota, srebra lub brązu metodą odlewania lub bicia. Medale mają charakterystyczny kształt okrągły i najczęściej są zdobione z jednej strony reliefem. Pierwsze medale powstały już w czternastym wieku we Włoszech. W Polsce natomiast pierwsza tego typu biżuteria została wykonana dopiero w 1508 roku. Medale wybijane są dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia sportowego. W zależności od miejsca, na którym uklasyfikował się sportowiec mogą mieć inny kolor. Za pierwsze miejsce sportowiec dostaje złoto, za drugie srebro na końcu jest zaś brąz. Poza dziedzinami sportowymi medale wręczane są też żołnierzom za odwagę na polu bitwy. Medal jest nie tylko rodzajem biżuterii, ale przede wszystkim wartościowa pamiątką.